Przeciwpożarowe systemy zapobiegawcze

Przeciwpożarowe systemy zapobiegawcze

Ogień to jeden z najbardziej niebezpiecznych żywiołów i na pewno nikt z nas nie chciałby mieć z nim do czynienia, jeśli występowałby w sposób niekontrolowany. Pożary budynków są zawsze groźne w skutkach, a największym zagrożeniem z ich strony jest możliwość utraty życia w potworny sposób, poprzez spłonięcie żywcem lub uduszenie się dymem. Należy zrobić co tylko się da, aby skutecznie zapobiegać pożarom w naszych domach, czy też miejscach pracy. Czyli wszędzie tam, gdzie akurat przebywamy.

Współczesny system sygnalizacji pożaru

systemy sygnalizacji pożaruNajlepszą metodą w przeciwdziałaniom pożarom jest nie dopuszczenie do ich powstawania. Zasady prewencyjne jasno określają, w jaki sposób się zachowywać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru. Niestety nie zawsze uda się temu zapobiec w stu procentach i niekiedy pożar wystąpi, nawet jeśli będziemy przestrzegali wszystkich zasad bezpieczeństwa. Jedyną gwarancją, tego, że uda nam się odpowiednio wówczas zareagować są odpowiednie systemy sygnalizacji pożaru, które poinformują nas o jego wystąpieniu. Jak można przypuszczać, taki system działa w oparciu o czujniki dymu, który jest wydzielany podczas pożaru. Czujnik wychwytując dym uruchamia głośny sygnał dźwiękowy, którego zadaniem jest ostrzeżenie wszystkich osób w pobliżu, o tym, że wystąpił pożar. Takie czujniki zasilane są albo z sieci, albo posiadają własne źródło energii, jak na przykład bateria lub akumulator. Dzięki własnemu zasilaniu nie są podatne na uszkodzenia instalacji elektrycznej, które nagminnie zdarzają się podczas pożaru. Wówczas czujnik by nie zadziałał i nie spełniał swojej funkcji. Wiele z czujników posiada także możliwość pewnej interakcji związanej z jego uruchomieniem. Może on być , na przykład, częścią większego systemu przeciwpożarowego i może on działać na takiej zasadzie, że w momencie wystąpienia pożaru uruchomi jakiś podzespół, który działa zapobiegawczo. Może to być na przykład system dysz zraszających pomieszczenie, w którym wystąpi pożar. Dzięki temu sam system jest w stanie taki pożar ugasić.

Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu idą jeszcze krok dalej, stosując jeszcze bardziej zaawansowane technologie. Czujniki łączą się poprzez sieć komórkową z numerami alarmowymi i wzywają na miejsce zastęp straży pożarnej w sposób automatyczny. Ma to swoje plusy, gdyż gdybyśmy z jakiegoś powodu nie mogli wezwać pomocy, to taki system jest w stanie zrobić za nas. Już wyobrażam sobie wiele sytuacji, w których takie rozwiązanie może uratować komuś cenne życie.