Lampa wspomagająca hodowle roślin – zastosowanie

Lampa wspomagająca hodowle roślin – zastosowanie

W okresie letnim we wszystkich marketach stoiska z żywnością obfitują w świeże warzywa i owoce. To idealny czas na uprawę sałaty – jej liście są wówczas jędrne i sprężyste, a kolor bardzo żywy. Dzieje się tak, ponieważ rośliny te otrzymują latem wystarczającą ilość światła słonecznego, dzięki któremu mogą rosnąć. Nie bez wpływu na kondycję sałaty jest też temperatura sięgająca w tym czasie ponad dwudziestu stopni Celsjusza. Czy jednak sałatę można hodować wyłącznie latem?

Uprawa sałaty z lampami wspomagającymi hodowlę

lampy wspomagające hodowle roślinŻyjemy w umiarkowanej strefie klimatycznej, dzięki czemu przez cały rok doświadczamy wszystkich pór roku – wiosny, lata, jesieni i zimy. Zanim nastał czas rozwoju technologicznego, rośliny hodowano wyłącznie raz do roku. Obecnie jednak możliwe jest hodowanie ich przez dwanaście miesięcy – na okrągło. Dzieje się tak, ponieważ współcześnie stosuje się lampy wspomagające hodowle roślin. Są to specjalne urządzenia, dzięki którym możliwe jest odtworzenie dokładnie takich warunków, jakie panują latem i chodzi tutaj zarówno o temperaturę, jak i nasłonecznienie. Lampy emitują bowiem światło podobne do tego, które wytwarza słońce. Rośliny otrzymują zatem wystarczająco dużo promieniowania UV, które jest im niezbędne do przeprowadzania wspomagającego ich rozwój procesu fotosyntezy. Co więcej, specjalne świetlówki wytwarzają także ciepło, a zatem działają niemal w identyczny sposób, co słońce. Same lampy jednak nie wystarczą, potrzeba jeszcze bowiem odpowiednio przygotowanych pomieszczeń. Rzecz jasna, we własny domu można zamontować samą żarówkę, jeśli jednak chodzi o ogromne, komercyjne uprawy roślin, znajdują się one zazwyczaj na specjalnie budowanych w tym celu halach. Mają one powierzchnie od jednego do nawet kilku hektarów, co bezpośrednio przekłada się na możliwość uprawy ogromnej ilości sałaty. Dzięki takim obiektom możemy przez cały rok, na okrągło cieszyć się świeżymi liśćmi na kanapkach, w sałatkach czy w różnego rodzaju koktajlach.

Jak więc widać, dzięki specjalnym lampom, które wspomagają hodowlę roślin, możliwa jest ich uprawa przez cały rok. Pozwalają one utrzymywać na halach uprawnych odpowiednią temperaturę oraz dostarczają roślinom wystarczająco dużo światła. To jednak nie wszystko, ponieważ – jak wiadomo – rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu także wody. Dlatego właśnie hale uprawne dysponują zawsze autonomicznymi systemami nawadniającymi. Są one sterowane automatycznie i dbają o to, żeby rośliny otrzymywały odpowiednią dawkę wody każdego dnia.