Izolacja dachu od wilgoci

Izolacja dachu od wilgoci

Budowa domu to decyzja o naszej przyszłości wynikająca z oczekiwań, marzeń oraz chęci poprawy życia. Inwestując ciężko zarobione pieniądze w budowę domu chcemy by spełniał on wszystkie wymogi solidnej i trwałej budowli. Szczególnie ważnym elementem jest dach, który ochrania bryłę budynku przed opadami atmosferycznymi oraz musi spełniać funkcje termoizolacyjne. Ze względu na ogromne znaczenie dobrego zadaszenia bardzo ważny jest wybór ekipy doświadczonych dekarzy, którzy właściwie pokryją dach. Nowoczesne materiały i technologie, które są do dyspozycji firm dekarskich przy właściwym ich montażu zapewnią mocną i trwałą powłokę.

Izolacja dachu przed wilgocią

hydroizolacje dachówDachy budynków mają budowę wielowarstwową. Każda warstwa spełnia inną funkcję izolacyjną niezbędną do prawidłowego zabezpieczenia budynku. Wyróżniamy więc paraizolację zatrzymującą wilgoć powstającą w budynku, następnie termoizolację wykonaną z wełny mineralnej lub styropianu oraz hydroizolację z membran EPDM lub folii. W przypadku dachów spadzistych na termoizolacji występuje warstwa paraprzepuszczalna a hydroizolację stanowi pokrycie z blachy, dachówek, gontu i innych materiałów. Wyzwaniem dla ekip budowlanych jest właściwy montaż hydroizolacji na dachu płaskim. Nachylenie dachu płaskiego waha się w granicach od 0 do 5 stopni więc woda z opadów deszczu lub śnieg będzie na nim swobodnie zalegać. Taki dach wymaga szczególnych zabiegów ale na szczęście obecnie istnieją materiały pozwalające na idealnie szczelne zaizolowanie stropodachu. Podstawowe materiały do hydroizolacji to folie z polichlorku winylu i polipropylenu oraz membrany EPDM z kauczuku syntetycznego. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością i rozciągliwością mimo zmiennych warunków środowiska. Zachowują swoje parametry w zakresie temperatur od – 40 do + 120 stopni C ( folie ), – 50 do + 150 stopni C ( EPDM ). Są odporne na promieniowanie UV, oraz średnio agresywne czynniki chemiczne. Występują jako pokrycia zbrojone siatkami, włókninami z poliestru i włókna szklanego. W przypadku EPDM do wzmocnienia i poprawy przyczepności używa się różnych bitumów i żywic. Właściwie dobrane i wykonane hydroizolacje dachów stanowią o stanie technicznym całego budynku. 

Producenci zabezpieczeń hydroizolacyjnych pracują bezustannie nad nowymi materiałami. Dlatego też przed przystąpieniem do prac nad dachem warto zapoznać się z nowościami i nie polegać jedynie na wiedzy budowlańców gdyż może być ona niepełna. Staranność wykonania hydroizolacji gwarantuje komfort na długie lata. Eliminuje konieczność dokonywania remontów oraz pozwala na duże oszczędności. Dobra hydroizolacja wpływa także na podniesienie parametrów termoizolacyjnych dachu. Na rynku występuje duża różnorodność materiałów uszczelniających łącznie z płynnymi gumami, które są świetną alternatywą dla folii i EPDM. Łatwość nakładania oraz trwałość i odporność to główne cechy gum płynnych.